2020.06.14

Niższe rachunki za energię elektryczną
- czy to w ogóle możliwe?

Biuro

Za sprawą koronawirusa przedsiębiorstwa na całym świecie działają obecnie w trybie wyjątkowym. Na nowo weryfikowane są budżety, zarządzający zastanawiają się, jak obniżyć koszty, nierzadko decydując się na zmianę priorytetów, a niekiedy też celów funkcjonowania organizacji.


Ważne jest, by w takim momencie pamiętać o wyzwaniach, które choć wydają się nieco odsunięte w czasie, wymagają działania teraz. Należy do nich niewątpliwie zarządzanie energią. Zwrócenie uwagi na poprawę efektywności energetycznej powinno na stałe wpisać się we współczesny model prowadzenia biznesu, a jego pozytywne skutki mogą być odczuwalne już w niedalekiej przyszłości.
Chcąc poprawić efektywność energetyczną czyli zmniejszyć zużycie energii i koszty z tym związane, warto dokonać zmian w konstrukcji użytkowanych dotychczas urządzeń i instalacji (łącznie z oświetleniem),  a nawet z ich wymianą w konkretnym obiekcie, biurze czy firmie.

Ocenę sytuacji w tym zakresie możesz powierzyć nam. Marcova przeprowadza profesjonalne audyty energetyczne, a na ich podstawie Klienci podejmują decyzje odnośnie modernizacji i oszczędności energii.Audyt odbywa się etapami:

 • najpierw określamy, co można u Klienta zmodyfikować lub wymienić, aby obniżyć opłaty za energię

 • następnie analizujemy możliwe do zastosowania w danym przypadku rozwiązania technologiczne - bardziej energooszczędne i przyjazne środowisku urządzenia i osprzęt oświetleniowy

 • przedstawiamy Klientowi zestawienie przewidywanych oszczędności z kosztami modernizacji oraz poziom zwrotu z inwestycji.

 • W pierwszej kolejności należy dokonać analizy oświetlenia, wykorzystywanych sprzętów biurowych, a w szczególności urządzeń drukujących, obserwując przyzwyczajenia i zachowania konkretnych użytkowników. Bardzo istotne jest również profilowanie odbiorcy energii. Pomagamy w optymalizacji takiego profilowania, patrząc na taryfy i warunki umowy dotyczącej dostaw energii, sposoby wewnętrznego rozliczania oraz opłaty dla dostawcy.

  Niewielu odbiorców zwraca na to należytą uwagę, a warto wiedzieć, że każdy w umowie z dostawcą energii ma określony maksymalny przydział mocy. Przy przeszacowaniu płaci się za przydział zbyt dużo, a przy niedoszacowaniu karę za jego przekroczenie.

  Po co to wszystko?

  Pierwszy i dla wielu najważniejszy argument, to zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Nie każdy wie, ile energii zużywa, i jak można by obniżyć opłaty.

  Mniejsze rachunki oznaczają oszczędności w firmie i więcej pieniędzy na inwestycje, pracowników, rozwój. Co równie ważne, zastosowanie energooszczędnych rozwiązań pozwala uniezależnić się od zawirowań politycznych związanych z ustalaniem cen energii. Łatwiejsze staje się obliczanie kosztów produkcji, wytworzenia produktu, bo im mniejsze zużycie, tym mniejszy wpływ zmian cen energii na funkcjonowanie firmy.

  Nie zapominajmy o pozytywnym aspekcie psychologicznym w związku z poprawą jakości światła. Pracownicy łatwiej się koncentrują, są mniej zmęczeni, a ich efektywność oraz komfort pracy wzrasta. To kolejny argument za modernizacją.
  Za wdrażaniem energooszczędnych rozwiązań przemawia także mniejsza ilość przerw w pracy, potrzebnych na wymianę źródeł światła. Przestoje bywają szczególnie uciążliwe w zakładach pracujących na trzy zmiany. Oszczędności związane z brakiem konieczności zakupu osprzętu oświetleniowego oraz brak kosztów robocizny są tu oczywiste.

  Ostatni, aczkolwiek jeden z najistotniejszych, i coraz częściej przywoływanych argumentów, to zmniejszona emisja dwutlenku węgla i dobroczynny wpływ na środowisko. Chociaż pandemia nie jest rekomendowanym energooszczędnym rozwiązaniem, spójrzmy na nią w tym kontekście. Podczas pandemii Ziemia złapała oddech. Ograniczenie działalności gospodarczej i przemysłowej przyczyniło się do niezwykle dużego spadku emisji dwutlenku węgla. Czy ta zmiana musi mieć jedynie charakter tymczasowy?

  Warto wyciągnąć wnioski z tej sytuacji i zrobić wszystko, aby w okresie wychodzenia z pandemii pamiętać o potrzebie głębokich, systemowych transformacji prowadzących do bardziej zrównoważonej gospodarki, która będzie dobra zarówno dla ludzi, jak i dla planety. Takie zmiany będą realne dzięki wprowadzaniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą nie tylko przyczynić się do poprawy finansów firm, ale również jakości życia mieszkańców Ziemi.

  Chcesz dowiedzieć się więcej o dostępnych rozwiązaniach, napisz lub zadzwoń do nas.  Powrót


  Masz pytania?
  Skontaktuj się z naszym doradcą.
  Możesz również wypełnić
  formularz kontaktowy.
  Skontaktuj się z nami.


  * Wpisz poprawne dane
  * Wpisz poprawne dane
  * Wpisz poprawne dane
  * Wpisz poprawne dane
  * Wpisz poprawne dane
  * Wysyłając wiadomość, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu odpowiedzi na Twojego e-maila, lub w celach marketingowych, jeśli będzie wymagała tego odpowiedź. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.


  Twoja wiadomość została wysłana.
  Czekaj na kontakt od nas.  Zapisz się do newslettera i zainspiruj się

  * Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Marcovej. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

  Adres firmy

  ul. Wolności 3
  05-091 Ząbki

  Kontakt

  t.: +48 22 510 11 99
  marcova@marcova.pl  Social media  ©2020 Marcova Sp. z o.o. Sp. kom.