dzierżawa drukarek, dzierżawa drukarek warszawa, wynajem drukarek, wynajem drukarek warszawa, wynajem kserokopiarek, dzierżawa kserokopiarek, leasing drukarek, sprzedaż urządzeń drukujących, Lexmark, Konica Minolta, Canon, Kyocera, Serwis, Drukarki, Laptopy, Naprawa drukarek, Materiały eksploatacyjne, Tusze, Tonery
Komputery kwantowe 01

Wypalenie zawodowe to wyzwanie.
Jak je rozpoznać, jak mu zaradzić?


Biuro
Biuro

Czy obserwujecie czasem u siebie albo u Waszych pracowników mniejszy zapał do pracy? Kiedy pojawia się zniechęcenie wobec codziennie wykonywanych czynności zawodowych, na pewno nie należy przechodzić obok niego obojętnie. To sygnał, że należy coś zmienić.


Życie zawodowe stawia przed nami wiele wyzwań. Praca w szybkim tempie, ciągła presja i napięcie mogą prowadzić do wypalenia zawodowego, stanu, który może dotknąć każdego, niezależnie od branży czy stanowiska. W tym artykule przybliżymy definicje wypalenia zawodowego, opiszemy jego przyczyny, a także podpowiemy, jak sobie z nim radzić.
Komputery kwantowe 02


Czym jest wypalenie zawodowe?Termin "wypalenie zawodowe" (z ang. “staff burn-out”) pojawił się po raz pierwszy w latach 70. XX w. w pismach amerykańskiego psychiatry Herberta Freudenbergera. Zdefiniował on wypalenie zawodowe jako spadek poziomu energii jednostki, wynikający z nadmiernego obciążenia zadaniami zawodowymi oraz z przeciążenia problemami.

Koncepcję tę rozwinęli badacze Ayala Pines i Elliot Aronson, uznając wypalenie zawodowe za stan emocjonalnego, psychicznego i fizycznego wyczerpania, które są spowodowane długotrwałym zaangażowaniem w sytuacje będące emocjonalnym obciążeniem. Inny naukowiec, Wilmar Schaufeli, opisuje wypalenie zawodowe jako negatywny i uporczywy stan występujący u ogólnie zdrowych osób. Jego objawami są m.in. wyczerpanie, dyskomfort psychiczny i fizyczny, a zmniejszona motywacja oraz dysfunkcyjne postawy wobec pracy rozwijają się stopniowo.

Współcześnie jedną z szeroko uznawanych jest definicja wypalenia zawodowego pochodząca od Christiny Maslach. Według niej wypalenie zawodowe to psychologiczny zespół wyczerpania emocjonalnego, depersonalizacji oraz obniżonego poczucia dokonań osobistych, który wystąpić może u osób pracujących z innymi ludźmi.“Wypalenie” w 5 krokachAmerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wyróżnia 5 etapów, podczas których zmienia się nasze nastawienie do pracy zawodowej.

01

Miesiąc miodowy.
Ten etap cechuje optymizm i entuzjazm wobec pracy.02
Przebudzenie.
W tej fazie, starając się zachować idealistyczną wizję pracy, jeszcze intensywniej pracujemy.


03
Szorstkość.
Pojawia się, gdy nasze wymagania zawodowe okazują się zbyt wysokie, zaś relacje ze współpracownikami i klientami ulegają pogorszeniu.


04
Wypalenie pełnoobjawowe.
Naszemu wyczerpaniu psychicznemu i fizycznemu towarzyszą stany obniżonego nastroju oraz uczucie pustki.


05

Odradzanie się.
Etap, w którym skupiamy się na rekonwalescencji, na odzyskiwaniu sił.Co nas “wypala”?Wypalenie zawodowe jest wynikiem wielu czynników, które można podzielić na kilka kategorii:

• Czynniki ogólne obejmują nadmierny stres, przeciążenie obowiązkami, sprzeczne wymagania, pracę pod presją, niewystarczającą gratyfikację, brak możliwości rozwoju, rozbieżność między oczekiwaniami a realiami pracy na stanowisku.

• Cechy osobowości takie jak: niska samoocena, nadmierna wrażliwość, chwiejność emocjonalna, mała elastyczność, perfekcjonizm, zależność od innych, trudności w radzeniu sobie ze stresem.

• Miejsce pracy i doświadczenia z nim powiązane - chora rywalizacja, mobbing, konflikty z innymi pracownikami, nieprzyjazna atmosfera, oraz specyfika wykonywanej pracy - duży ciężar odpowiedzialności, konieczność podejmowania ryzyka i działanie w pośpiechu.


Skutki i objawy wypalenia zawodowegoWypalenie zawodowe może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Może wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne, prowadząc do depresji, zaburzeń lękowych i problemów psychosomatycznych. Objawy fizyczne włączają bóle głowy, bóle żołądka, problemy ze snem, podwyższone ciśnienie tętnicze, chroniczne zmęczenie i większą podatność na choroby. Objawy psychiczne obejmują chwiejność emocjonalną, drażliwość, obniżoną samoocenę, przygnębienie, poczucie bezradności, poczucie pustki, pesymizm i brak chęci do działania.
Komputery kwantowe 03

“Gorsze dni” to niekoniecznie “wypalenie”Każdego z nas dotyka stres i zmęczenie, ale pamiętajmy, że chwilowy kryzys zawodowy nie jest równoznaczny z wypaleniem. Zazwyczaj po kryzysie potrafimy w miarę szybko wrócić do formy z poczuciem, że stres nas skutecznie motywował, a zmęczenie odeszło w momencie, kiedy czuliśmy satysfakcję z wykonanego zadania.Jak możemy radzić sobie z wypaleniem zawodowym?Trzeba zadbać o szereg elementów, które decydują o jakości naszego życia zawodowego i nie tylko. Profilaktyka wypalenia zawodowego polega na wypracowaniu adaptacyjnych strategii dopasowanych do stresujących sytuacji zawodowych. Ponadto niezmiernie ważne jest zachowywanie właściwego balansu między życiem zawodowym a prywatnym, jak również zapewnienie optymalnej regeneracji, opartej o aktywność fizyczną i zdrową dietę.

Kluczową pozostaje kwestia jasnej samooceny i świadomości własnych kompetencji, a także wiedza o symptomach wypalenia, jego konsekwencjach i dostępnych formach pomocy.


Wyzwanie dla współczesnego świataNiewątpliwie wypalenie zawodowe stanowi istotne wyzwanie dla współczesnego świata. Dobrze, że organizacje i instytucje coraz głębiej rozpoznają temat i podejmują działania na rzecz zapobiegania i leczenia wypalenia zawodowego. Światowa Organizacja Zdrowia WHO podjęła decyzję o wpisaniu wypalenia zawodowego do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11, co pokazuje wagę i skalę tego problemu.

Kluczem do sukcesu jest samoświadomość, odpowiednie strategie radzenia sobie ze stresem oraz wsparcie profesjonalistów. Pamiętajmy, że to zdrowie psychiczne pozwala nam czerpać satysfakcję z pracy i z życia, warto więc o nie należycie zadbać.Masz pytania?
Skontaktuj się z naszym doradcą.
Możesz również wypełnić
formularz kontaktowy
Przycisk X

Skontaktuj się z nami.


* Wpisz poprawne dane
* Wpisz poprawne dane
* Wpisz poprawne dane
* Wpisz poprawne dane
* Wpisz poprawne dane
* Wysyłając wiadomość, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu odpowiedzi na Twojego e-maila, lub w celach marketingowych, jeśli będzie wymagała tego odpowiedź. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.
Przycisk X
Formularz ikona
Formularz napis
Twoja wiadomość została wysłana.
Czekaj na kontakt od nas.
Logo MarcovaZapisz się do newslettera i zainspiruj się

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Marcovej. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Adres firmy

ul. Żeromskiego 32
05-270 Marki


Kontakt

t.: +48 22 510 11 99
warszawa@marcova.plSocial media

Facebook logo Linkedin logo

© 2024 Marcova Biznes Sp. z o.o. (dawniej Marcova Sp z o.o. Sp. komandytowa)
projekt: Hype™ , wykonanie: CodeDeploy
Stopka slogan